Amla

INCI Emblica officinalis
Otros nombres Amalaki, Indian Gooseberry, Emblica Officinalis, Phyllanthus Emblica, emblic myrobalan, Amla churchna, Sanskrit amalaki

Popis

Ovoce amla roste na stromu amalaki (Emblica officinalis). Pochází z hornatých oblastí Indie a dozrává na podzim.

Amla neboli indický angrešt je zelené, kulaté ovoce. Bobule amla je hladká, poměrně tvrdá a na povrchu má šest svislých pruhů. Připomíná větší angrešt, který možná i vám roste na zahradě. Když dozraje, zbarví se do zelenožluta. Uvnitř je tvrdé semínko (jako například v třešni) a okolo něj měkká jedlá dužina.

Prodává se ve formě: syrové ovoce, prášek z listů, olej, džus, kandované sladkosti, nakládaná se solí a kořením, konzervovaná, vařená, prášku z ovoce. 

 

Účinky a použití

V Ayurvédě bývá amla označována jako “nejlepší z kyselého ovoce” nebo “nejlepší mezi omlazujícími bylinami”. Považuje se za jeden z nejlepších zdrojů vitaminu C. 100 g šťávy z amly obsahuje víc vitamínu C, než 2 pomeranče.

V kosmetice je amla považována za silný regenerační prostředek a tradičně se používá jako prostředek proti vypadávání vlasů, rozjasňuje pleť a čistí pokožku.

Uklidňuje osoby s konstitucí Váta a Pitta.

V Egyptě se amla tradičně užívá na podporu paměti, jako stimulant a pro obnovu všech orgánů.
Obecně se amla užívá nejčastěji k léčbě nebo prevenci průjmu, žloutenky, zánětu i cukrovky, osteoporózy, nedostatečného prokrvení mozku, duševních poruch a pro stimulaci chuti k jídlu.