Pelyněk roční

INCI Artemisia annua
Otros nombres Artemisinin, Sweet Wormwood, pelyněk sladký

Popis

Pelyněk roční patří do rozsáhlého rodu rostlin z čeledi hvězdnicovitých. Jen u nás v České republice se vyskytuje 17 druhů pelyňku. Jedná se o aromatickou, většinou jemně chlupatou bylinu se střídavými listy a žlutými květy. Pelyněk obsahuje hlavně látky artemisin, artemisinin, artabsin a absinthin, dále silice, třísloviny, organické kyseliny a flavonoidy. Pelyněk je často součástí léčivých směsí tradiční čínské medicíny a své uplatnění nachází i v klasickém bylinkářství. Nejvíce účinných látek se nachází v listech a květech. Má velmi silnou hořkou chuť.

Doba kvetení: srpen až říjen.

Účinky a použití

Pelyněk má protizánětlivé, protiplísňové a detoxikační účinky. V kosmetice jej nejčastěji najdete v produktech pro problematickou pokožku s akné nebo lupy. Obnovuje kožní buňky a působí proti padání vlasů. Má skvělé deodorační účinky a je velmi nepříjemný pro hmyz, takže funguje jako velmi účinný přírodní repelent. 

Při vnitřním užití pelyněk pomáhá proti křečím a trávicím potížím. Působí proti parazitům a plísním, podporuje imunitní systém a celkově detoxikuje organismus. Obsahuje látku thujon, která ve větším množství může způsobit otravu, proto ho dávkujte opatrně a jen dle doporučení. Vůbec se nesmí užívat během těhotenství.