Pfefferminze

INCI Mentha piperita
Weitere Bezeichnungen Pepřová máta, balšám

Popis

Máta peprná je silně aromatická vytrvalá bylina z čeledi mátovitých (Lamiaceae). Máta peprná má silnou nasládlou vůni a teplou štiplavou chuť s chladivou příchutí. Listy se obvykle používají čerstvé jako kulinářská bylina, květy se suší a používají k ochucení cukrovinek, dezertů, nápojů, salátů a dalších potravin. Její éterický olej se také hojně používá jako aroma. Rostlina je křížencem máty vodní (Mentha aquatica) a máty klasnaté (M. spicata) a pěstuje se v Evropě, Asii a Severní Americe.

 

Účinky a použití

Máta peprná je ve formě esenciálního oleje všestranně užitečná a má spoustu výhod pro krásu, zdraví i domácnost. Existuje nespočet způsobů, jak používat mátový olej k léčbě běžných onemocnění, k oživení kosmetických procedur nebo k úklidu domácnosti.

Mátový olej přirozeně čistí pokožku a má antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Má chladivý účinek, který zklidňuje podráždění a záněty způsobené akné.

Díky svým antimikrobiálním vlastnostem může mátový olej pomoci snížit hladinu bakterií způsobujících akné na pokožce a pomoci tak při léčbě pupínků. Stejně jako mnoho jiných esenciálních olejů může však být mátová esence dráždivá pro pokožku, takže při používání výrobků obsahujících mátový olej je třeba dbát opatrnosti. 

Mátový olej je skvělý i pro vlasy a pokožku hlavy. Pomáhá při suchosti nebo svědění. Pomáhá při lupech, protože má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá také posilovat vlasové kořínky, což pomůže při vypadávání vlasů.

Foto: © Jhetta | Megapixl.com