+++ Při objednávce nad 59 EUR DOPRAVA ZDARMA! +++ Při objednávce nad 59 EUR DOPRAVA ZDARMA! +++ 

×

Brusnice brusinka

INCI Vaccinium vitis-idaea 
Další názvy Brusinka, červená borůvka, kyselinka, kalina, kalinka, brusnice obecná, brusnice kyhanka

Popis

Brusnice brusinka je stálezelený hustý keřík s lesklými listy. Dorůstá do výšky 10-30 cm. Plodem je červená bobule. Plody dozrávají od července do října a obsahují drobná hnědá semínka. Brusinky jsou jedlé, avšak čerstvé mají kyselou až nahořklou chuť.

Klimaticky jí nejvíce vyhovuje mírné pásmo a nalezneme jí tedy převážně v lesích střední a severní Evropy, Asie a Ameriky. Roste ve světlých lesích, na vřesovišťích, rašeliništích a skalách. 

 

Účinky a použití

Brusinky mají blahodárné účinky na zdraví. Obsahují vlákninu a silné antioxidanty, které bojují proti různým infekcím. Jsou zdrojem vitamínů skupiny C, B, K a E, a také minerálů, jako je hořčík, draslík, mangan a fosfor. Jsou známe hlavně na léčbu močových cest, ale také posilují iminutu, brání vzniku zubního kazu, posilují zuby a kosti (hlavně díky vápníku) a jsou také prevencí srdečních onemocnění.

Časté využití maji brusinky v kuchyni na přípravu štáv, komptů nebo smoothie. Používají se také sušené například do pečiva místo rozinek nebo na přípravu omáček.V lidovém léčitelství se používá plod na přípravu čajů, list a ojediněle i květ. V kosmetice používáme prášek z plodů sušených mrazem jako přírodní barvivo.

Produkty obsahující Brusnice brusinka