+++ Při objednávce nad 59 EUR DOPRAVA ZDARMA! +++ Při objednávce nad 59 EUR DOPRAVA ZDARMA! +++ 

×

Šalvěj lékařská

INCI Salvia officinalis
Další názvy Šalvěj přeslenitá, babské ucho, Sage
V produktech používáme macerát ze šalvěje, extrakt ze šalvěje, bio hydrolát šalvěj, esenciální olej ze šalvěje

Popis

Šalvěj lékařská je jeden metr vysoká rostlina s fialovými květy, oválnými plstnatými lístky se stříbrným nádechem a silnou uklidňující vůní. Už i Saxana znala její dech beroucí účinky, když sháněla „babské ucho“ a naši předkové měli léčivé šalvěje plné zahrady. Samotný název je odvozený z latinského slova „salvare“, což znamená spasit nebo vyléčit. Její listy je dobré sbírat ještě před rozkvětem a to za slunečného poledne, kdy obsahují nejvíce éterických olejů. Listy obsahují silice s látkami thujonem, salviolem a cineolem, dále třísloviny a oxyterpenové kyseliny, saponiny, hořčiny, pryskyřice, vitamíny skupiny B, minerální a hormonálně účinné látky.

Doba kvetení: červen, červenec. Sběr listů: těsně před květem.

Účinky a použití

Šalvěj lékařská má antibiotické, protivirové, protizánětlivé, stahující, dezinfekční a zklidňující účinky. Působí proti vypadávání vlasů a lupům, vyživuje pokožku, zaceluje rány, zklidňuje drobná poranění, podráždění a bodnutí hmyzem. Skvěle účinkuje na problematickou a aknózní pokožku.

Při vnitřním užití pomáhá například při infekcích, snižuje horečku a hladinu krevního cukru, ulevuje od trávicích obtíží a pomáhá odvádět hlen z dýchacích orgánů, zlepšuje činnost nervové soustavy. Vzhledem k obsahu thujonu, který je jedovatý, užívejte šalvěj s opatrností (optimální dávky a pouze krátkou dobu).

Produkty obsahující Šalvěj lékařská