+++ Při objednávce nad 59 EUR DOPRAVA ZDARMA! +++ Při objednávce nad 59 EUR DOPRAVA ZDARMA! +++ 

×

(Ne)přírodní složky v přírodní kosmetice: Pěnidla

Jakákoliv přírodní kosmetika je určitě lepší než ta konvenční, alespoň co se vlivu na naše zdraví a přírodní prostředí týká. Nicméně i v jejich řadách najdete stádo černých ovcí, jejichž reklamy a popisky sice hlásají, že jsou z dílny přírody, ale častokrát obsahují velké množství složek, jejichž přírodnost je minimálně diskutabilní. Poznáte je? 

(Ne)přírodní složky v přírodní kosmetice: Pěnidla

Mocná síla pěny?

Pokud se každý večer ocitáte prostřednictvím své koupelny na nejdivočejší pěnové party, proklepněte si její organizátory. V případě, že celou show zajišťuje Sodium Laureth Sulfate (SLS), tak rovnou vraťte vstupné. Tohle pěnidlo častokrát naleznete i na prvních příčkách složení většiny klasických či lékárenských šamponů či sprchových gelů, pozor na to. Slíbí vám velkolepou zábavu, ale přinese vám tak možná zdravotní problémy. Jedná se o jednu z nejlevnějších surovin, tedy je vhodné zamyslet se i nad cenou produktu, který ho obsahuje. Vyšší cenu si zaslouží kvalitní suroviny, ne ty podřadné.

Přírodnější alternativy pěnidel

Lepší volbou jsou pak pěnidla derivovaná z přírodních látek jako například Sodium Cocoyl Isethionate nebo Sodium Coco Sulfate či Sulfoacetate. Jsou sice povolené v přírodní, dokonce i bio certifikované kosmetice, ale nic to nemění na faktu, že hlavní složkou daného produktu je prefabrikovaná surovina. Deklarované čistě přírodní složky jako oleje a bylinky se perou někde v koutě o poslední volná místa na parketu.

Nevýhody prefabrikovaných surovin

Suroviny derivované z přírodních látek mohou, jako daň za komfortní používání, přinášet řadu problémů:

  • Stále mohou citlivější pokožce způsobovat podráždění kůže, alergické projevy nebo jiné kožní potíže.
  • Procházejí zdlouhavým výrobním řetězcem od samotných rostlin přes průmyslovou výrobu až po zpracování ve finálním produktu. Průmyslová výroba většinou nebývá ekologická a zatěžuje životní prostředí.
  • Zdrojem prefabrikátů je často nejen kokosový, ale také palmový olej. Syntetickým tenzidům je dobré se úplně vyhýbat, u těch přírodních stěží dohledáte jejich původ, způsob pěstování zdrojové rostliny a výroby. Dá se např. předpokládat, že se jedná o konvenční zdroje palmového oleje, které, jak jistě víte, jsou velmi ničivé pro životní prostředí. 
  • Tyto a jim podobné látky zabírají v produktu místo pro opravdu hodnotné a čisté suroviny.

Šampuk vs. mýdlový šampon

Takovým vlajkovým zástupcem pěnidel neboli povrchově aktivních látek v přírodních produktech je šampuk. Mezi lidmi je velice oblíbený, protože splňuje kritérium zero waste, krásně pění a většinou si zachovává vlastnosti klasického šamponu. Proč tomu tak je? Protože hlavní složkou šampuku jsou právě granulovaná pěnidla. Na vlasech mohou zanechat příjemný pocit, vlasy jdou parádně rozčesat, ale co vaše ruce a vlasová pokožka? Nebudou po použití vysušené a podrážděné stejně jako při aplikaci klasického syntetického mýdla?

Skvělou alternativou šampuků a sprchových gelů jsou mýdla a mýdlové šampony, které sice možná nejsou tolik komfortní na používání a člověk se s nimi musí naučit pracovat, za to však svým hodnotným složením poskytují pokožce i vlasům potřebnou péči a nezatěžují životní prostředí. 

Mýdlo totiž pění a čistí zcela přirozeně díky svému složení. Je základním a historicky nejdéle používaným tenzidem, tedy povrchově aktivní látkou, která – zjednodušeně řečeno – rozpouští v kombinaci s vodou špínu (stejně jako čisticí a prací prostředky). 

Zatímco u tekutých gelů a šamponů i konvenčních mýdel a šampuků je základní mycí funkce zajišťována prefabrikovanými granulemi či vločkami, u mýdel a šamponů vyrobených metodou za studena jsou nečistoty odstraňovány pomocí solí čistých rostlinných olejů, které prošly chemickým procesem saponifikace pouze v naší laboratoři ? Mýdlový šampon vám zajistí plnohodnotnou zábavu, ze které se vrátíte spokojení, zdraví a navíc s čistou karmou, štítem a oslnivě krásnými vlasy.

 

Baby

Baby

Přírodní mýdlo pro suchou, extra jemnou pleť se sklony k podráždění

6.99 EUR
SHAMPOO BAR | Fresh Hair

SHAMPOO BAR | Fresh Hair

Přírodní tuhý šampon pro normální, jemné a mastné vlasy

6.99 EUR
Lemon Tea Tree

Lemon Tea Tree

Přírodní ručně vyrobené mýdlo na mastnou pleť a pupínky

6.99 EUR


Fotografie: od uživatele Sora Shimazaki ze služby Pexels
 

5.5.2021
Almara Soap
Rady a tipy